دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم

×
بَلِ الْإِنسَانُ عَلَى نَفْسِهِ بَصِيرَةٌ

بلكه انسان خودش از وضع خود آگاه است.
سوره قيامت آیه ۱۴
درباره ما
ماده 1 : تاریخ تأسیس
23 دی ماه 1370 ، متعاقب فرمان مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در پانزدهمین جلسه شورای عالی تبلیغات خارجی .

ماده 2 : ضرورت تأسیس
به منظور ساماندهی امور مربوط به اعزام اساتید و قاریان ایرانی به خارج از کشور جهت اجرای برنامه های تبلیغی و حضور در مسابقات بین المللی ، همچنین دعوت از اساتید و قاریان غیر ایرانی به داخل کشور ، کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم تشکیل شد .
عدم تمرکز در سیاست گذاری های مربوط به اعزام ها و دعوت ها ؛ اعزام بدون قاعده به خارج از کشور ، افت و خیز برنامه های تبلیغی خارج از کشور ، دعوت های مکرر و بی ضابطه از اساتید و قاریان غیرایرانی ، ناهماهنگی در انتخاب و اعزام نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به مسابقات بین المللی قرآن و مواردی دیگر ، شکل گیری این کمیته را ضرورت بخشید .

ماده 3 : اهداف و مأموریت ها
سیاست گذاری ، تصمیم گیری و برنامه ریزی جهت استفاده بهینه از ظرفیت عناصر قرآنی کشور در برنامه های تبلیغی ، مسابقات قرآنی، آموزشی و پژوهشی خارج از کشور ، همچنین استفاده از ظرفیت ممتاز فنی و تخصصی اساتید و قراء برجسته غیرایرانی در برنامه های فوق الذکر در دعوت به داخل کشور ، مأموریت راهبردی این کمیته است .

سایر اهداف و مأموریت ها :
ـ اعزام شایسته ترین عناصر قرآنی از لحاظ صلاحیت های فنی و عقیدتی و دعوت از اساتید و قاریان نخبه غیرایرانی ، در قالب حضور در برنامه های تبلیغی ، آموزشی ، پژوهشی و داوری و شرکت در مسابقات بین المللی قرآن .
ـ تعیین اولویت های اعزام در فصول و مناطق مختلف .
ـ برنامه ریزی جهت استفاده از همه ظرفیت های ممتاز تبلیغی قرآنی کشور با نگاه عدالت محور.
ـ تأمین نیازهای قرآنی منعکس شده توسط کشورهای مختلف با دید جامع و به بهترین کیفیت .
ـ برنامه ریزی جهت استفاده از ظرفیت مؤثر موسم حج و عمره با انتخاب و اعزام شایسته ترین سفیران قرآنی کشور .
ـ بررسی ضرورت و چگونگی برگزاری مسابقات قرآنی در سطح بین المللی توسط
دستگاه های مختلف فرهنگی کشور .
ـ هم افزایی تمامی ظرفیت های قرآنی کشور و هماهنگ شدن دستگاه های بهره بردار از توان قاریان ، حافظان و دیگر عناصر قرآنی به نحوی که این دستگاه ها مثل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان صدا و سیما بتوانند از ثمرات فعالیت نهادهای متولی تربیت عناصر قرآنی و برگزاری مسابقات و شناسایی قهرمانان قرآنی بهره مند شوند .

ماده 4 : ارکان تشکیلاتی و وظایف آنان
اعضای حقیقی شامل رییس ، دبیر و کارشناسان کمیته و اعضای حقوقی شامل رییس یا نماینده تام الاختیار سازمان های مرتبط اعم از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، سازمان اوقاف و امور خیریه ، از ارکان تشکیل دهنده کمیته هستند .

تبصره : به اقتضای ضرورت هایی که در دستور جلسات قرار می گیرد از سایر اشخاص حقوقی و یا حقیقی دعوت به عمل می آید .


وظایف اعضای حقیقی و حقوقی کمیته

الف : وظایف اعضای حقیقی

1ـ رییس کمیته ( جناب آقای مهندس مقدم ، معاونت محترم ارتباطات مردمی دفتر مقام معظم رهبری ) :
رییس کمیته با نظر مقام معظم رهبری «مدظله العالی » منصوب و مسئولیت هدایت کمیته در رسیدن به اهداف پیش بینی شده را عهده دار هستند . همچنین اخذ نظرات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در صورت ضرورت توسط ایشان انجام خواهد گرفت .

2ـ شورای کمیته
شورای کمیته متشکل از اعضای حقیقی و حقوقی شامل : رییس ، دبیر و رییس یا نماینده تام الاختیار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، رییس یا نماینده تام الاختیار سازمان اوقاف و امور خیریه و سه نفر از اساتید و کارشناسان زبده قرآنی می باشد که تصمیم سازی ، تصمیم گیری و برنامه ریزی در حوزه وظایف این کمیته را عهده دار هستند .
جلسات شورای کمیته به صورت ماهانه برگزار می شود که در شرایطی با نظر رییس کمیته امکان تعجیل یا تأخیر در تشکیل جلسه وجوددارد .

3ـ دبیر کمیته
دبیر کمیته توسط رییس از بین اساتید و کارشناسان برجسته قرآنی کشور انتخاب و وظیفه تشکیل جلسات ، ابلاغ و پی گیری مصوبات ، تهیه و ارائه طرح های مورد نیاز جهت تصویب ، ارائه گزارشات مستمّر از نقاط قوت و ضعف مأموریت های تکلیفی کمیته، تشکیل و مدیریت کارگروه های تخصصی مورد نیاز و کلیه امور دبیرخانه ای را عهده دار است .
دبیرخانه کمیته ، زیر نظر دبیر فعالیت می کند .ب ) وظایف اعضای حقوقی

1ـ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
1ـ1ـ شرکت رییس یا نماینده تام الاختیار این سازمان در جلسات کمیته
2ـ1ـ توجیه رایزنان فرهنگی ج . ا . ا در کشورهای مختلف جهت برگزاری برنامه های
قرآنی ، دریافت نیازها و دعوت ها و انعکاس آن به دبیرخانه کمیته ، و هماهنگی جهت اعزام گروه های منتخب .
3ـ1ـ انجام کلیه امور اجرایی و هزینه ای مربوط به اعزام های تبلیغی ، پس از معرفی افراد ذی-صلاح توسط کمیته ؛ اعم از مذاکره و مکاتبه با رایزنی فرهنگی کشور مقصد ، اخذ ویزا ، بلیط ، پرداخت حق الزحمه و ...
4ـ1 ـ ارائه گزارشات مستمر کمی و کیفی از وضعیت اعزام ها و نتایج و ثمرات آن ها و همین طور نقاط قوت و ضعف فعالیت های تبلیغی انجام شده .

2ـ سازمان اوقاف و امور خیریه
2ـ1ـ شرکت رییس یا نماینده تام الاختیار این سازمان در جلسات کمیته
2ـ2ـ انجام کلیه امور اجرایی و هزینه ای مربوط به اعزام قاریان و حافظان به مسابقات بین-المللی ، پس از معرفی ایشان توسط کمیته شامل مذاکره ، مکاتبه و هماهنگی با کشورهای برگزار کننده مسابقات ، گرفتن ویزا و بلیط اعزام شوندگان ، پرداخت حق الزحمه و ...
3ـ2ـ انجام کلیه امور اجرایی و هزینه ای مربوط به برگزاری دوره های آموزش و ارزیابی قاریان و حافظان به منظور انتخاب نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و ایجاد آمادگی در ایشان جهت شرکت در مسابقات بین المللی
4ـ2ـ انجام کلیه امور اجرایی و هزینه ای مربوط به برگزاری آزمون حج تمتع و برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی برای اعضای کاروان قرآنی اعزامی به حج و مشارکت در هزینه-های اعزام کاروان .
5ـ2ـ ارائه گزارشات مستمر کمی و کیفی از اعزام های مربوط به مسابقات بین المللی و سفر حج تمتع و ارائه تحلیل از نقاط ضعف و قوت برنامه های انجام شده
6ـ2ـ پیشنهاد اسامی اساتید و داوران مدعو برای حضور تبلیغی در ایران و یا داوری در مسابقات بین المللی
نوای قرآن

برای شنیدن نوای قرآن، نرم‌افزار فلش‌پلیر را نصب نمایید.

اطلاع رسانی

پیوندهای مرتبط
- دفتر مقام معظم رهبری
- شورای عالی قرآن

آمار سایت
:: بازدید کل: ۱۰۹۵۴۱۹

تمام حقوق وب سایت القاری برای دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم محفوظ است.
http://www.alqari.ir 2011 All Rights Receved