دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم

×
لَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَيْكُمْ كِتَابًا فِيهِ ذِكْرُكُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ

ما بر شما كتابي نازل كرديم كه وسيلة تذكّر شما در آن است. آيا نمي فهميد؟
سوره انبیاء آیه ۱۰
درباره ما
ماده 1 : تاریخ تأسیس
23 دی ماه 1370 ، متعاقب فرمان مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در پانزدهمین جلسه شورای عالی تبلیغات خارجی .

ماده 2 : ضرورت تأسیس
به منظور ساماندهی امور مربوط به اعزام اساتید و قاریان ایرانی به خارج از کشور جهت اجرای برنامه های تبلیغی و حضور در مسابقات بین المللی ، همچنین دعوت از اساتید و قاریان غیر ایرانی به داخل کشور ، کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم تشکیل شد .
عدم تمرکز در سیاست گذاری های مربوط به اعزام ها و دعوت ها ؛ اعزام بدون قاعده به خارج از کشور ، افت و خیز برنامه های تبلیغی خارج از کشور ، دعوت های مکرر و بی ضابطه از اساتید و قاریان غیرایرانی ، ناهماهنگی در انتخاب و اعزام نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به مسابقات بین المللی قرآن و مواردی دیگر ، شکل گیری این کمیته را ضرورت بخشید .

ماده 3 : اهداف و مأموریت ها
سیاست گذاری ، تصمیم گیری و برنامه ریزی جهت استفاده بهینه از ظرفیت عناصر قرآنی کشور در برنامه های تبلیغی ، مسابقات قرآنی، آموزشی و پژوهشی خارج از کشور ، همچنین استفاده از ظرفیت ممتاز فنی و تخصصی اساتید و قراء برجسته غیرایرانی در برنامه های فوق الذکر در دعوت به داخل کشور ، مأموریت راهبردی این کمیته است .

سایر اهداف و مأموریت ها :
ـ اعزام شایسته ترین عناصر قرآنی از لحاظ صلاحیت های فنی و عقیدتی و دعوت از اساتید و قاریان نخبه غیرایرانی ، در قالب حضور در برنامه های تبلیغی ، آموزشی ، پژوهشی و داوری و شرکت در مسابقات بین المللی قرآن .
ـ تعیین اولویت های اعزام در فصول و مناطق مختلف .
ـ برنامه ریزی جهت استفاده از همه ظرفیت های ممتاز تبلیغی قرآنی کشور با نگاه عدالت محور.
ـ تأمین نیازهای قرآنی منعکس شده توسط کشورهای مختلف با دید جامع و به بهترین کیفیت .
ـ برنامه ریزی جهت استفاده از ظرفیت مؤثر موسم حج و عمره با انتخاب و اعزام شایسته ترین سفیران قرآنی کشور .
ـ بررسی ضرورت و چگونگی برگزاری مسابقات قرآنی در سطح بین المللی توسط
دستگاه های مختلف فرهنگی کشور .
ـ هم افزایی تمامی ظرفیت های قرآنی کشور و هماهنگ شدن دستگاه های بهره بردار از توان قاریان ، حافظان و دیگر عناصر قرآنی به نحوی که این دستگاه ها مثل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان صدا و سیما بتوانند از ثمرات فعالیت نهادهای متولی تربیت عناصر قرآنی و برگزاری مسابقات و شناسایی قهرمانان قرآنی بهره مند شوند .

ماده 4 : ارکان تشکیلاتی و وظایف آنان
اعضای حقیقی شامل رییس ، دبیر و کارشناسان کمیته و اعضای حقوقی شامل رییس یا نماینده تام الاختیار سازمان های مرتبط اعم از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، سازمان اوقاف و امور خیریه ، از ارکان تشکیل دهنده کمیته هستند .

تبصره : به اقتضای ضرورت هایی که در دستور جلسات قرار می گیرد از سایر اشخاص حقوقی و یا حقیقی دعوت به عمل می آید .


وظایف اعضای حقیقی و حقوقی کمیته

الف : وظایف اعضای حقیقی

1ـ رییس کمیته ( جناب آقای مهندس مقدم ، معاونت محترم ارتباطات مردمی دفتر مقام معظم رهبری ) :
رییس کمیته با نظر مقام معظم رهبری «مدظله العالی » منصوب و مسئولیت هدایت کمیته در رسیدن به اهداف پیش بینی شده را عهده دار هستند . همچنین اخذ نظرات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در صورت ضرورت توسط ایشان انجام خواهد گرفت .

2ـ شورای کمیته
شورای کمیته متشکل از اعضای حقیقی و حقوقی شامل : رییس ، دبیر و رییس یا نماینده تام الاختیار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، رییس یا نماینده تام الاختیار سازمان اوقاف و امور خیریه و سه نفر از اساتید و کارشناسان زبده قرآنی می باشد که تصمیم سازی ، تصمیم گیری و برنامه ریزی در حوزه وظایف این کمیته را عهده دار هستند .
جلسات شورای کمیته به صورت ماهانه برگزار می شود که در شرایطی با نظر رییس کمیته امکان تعجیل یا تأخیر در تشکیل جلسه وجوددارد .

3ـ دبیر کمیته
دبیر کمیته توسط رییس از بین اساتید و کارشناسان برجسته قرآنی کشور انتخاب و وظیفه تشکیل جلسات ، ابلاغ و پی گیری مصوبات ، تهیه و ارائه طرح های مورد نیاز جهت تصویب ، ارائه گزارشات مستمّر از نقاط قوت و ضعف مأموریت های تکلیفی کمیته، تشکیل و مدیریت کارگروه های تخصصی مورد نیاز و کلیه امور دبیرخانه ای را عهده دار است .
دبیرخانه کمیته ، زیر نظر دبیر فعالیت می کند .ب ) وظایف اعضای حقوقی

1ـ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
1ـ1ـ شرکت رییس یا نماینده تام الاختیار این سازمان در جلسات کمیته
2ـ1ـ توجیه رایزنان فرهنگی ج . ا . ا در کشورهای مختلف جهت برگزاری برنامه های
قرآنی ، دریافت نیازها و دعوت ها و انعکاس آن به دبیرخانه کمیته ، و هماهنگی جهت اعزام گروه های منتخب .
3ـ1ـ انجام کلیه امور اجرایی و هزینه ای مربوط به اعزام های تبلیغی ، پس از معرفی افراد ذی-صلاح توسط کمیته ؛ اعم از مذاکره و مکاتبه با رایزنی فرهنگی کشور مقصد ، اخذ ویزا ، بلیط ، پرداخت حق الزحمه و ...
4ـ1 ـ ارائه گزارشات مستمر کمی و کیفی از وضعیت اعزام ها و نتایج و ثمرات آن ها و همین طور نقاط قوت و ضعف فعالیت های تبلیغی انجام شده .

2ـ سازمان اوقاف و امور خیریه
2ـ1ـ شرکت رییس یا نماینده تام الاختیار این سازمان در جلسات کمیته
2ـ2ـ انجام کلیه امور اجرایی و هزینه ای مربوط به اعزام قاریان و حافظان به مسابقات بین-المللی ، پس از معرفی ایشان توسط کمیته شامل مذاکره ، مکاتبه و هماهنگی با کشورهای برگزار کننده مسابقات ، گرفتن ویزا و بلیط اعزام شوندگان ، پرداخت حق الزحمه و ...
3ـ2ـ انجام کلیه امور اجرایی و هزینه ای مربوط به برگزاری دوره های آموزش و ارزیابی قاریان و حافظان به منظور انتخاب نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و ایجاد آمادگی در ایشان جهت شرکت در مسابقات بین المللی
4ـ2ـ انجام کلیه امور اجرایی و هزینه ای مربوط به برگزاری آزمون حج تمتع و برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی برای اعضای کاروان قرآنی اعزامی به حج و مشارکت در هزینه-های اعزام کاروان .
5ـ2ـ ارائه گزارشات مستمر کمی و کیفی از اعزام های مربوط به مسابقات بین المللی و سفر حج تمتع و ارائه تحلیل از نقاط ضعف و قوت برنامه های انجام شده
6ـ2ـ پیشنهاد اسامی اساتید و داوران مدعو برای حضور تبلیغی در ایران و یا داوری در مسابقات بین المللی
نوای قرآن

برای شنیدن نوای قرآن، نرم‌افزار فلش‌پلیر را نصب نمایید.

اطلاع رسانی

پیوندهای مرتبط
- دفتر مقام معظم رهبری
- شورای عالی قرآن

آمار سایت
:: بازدید کل: ۸۲۸۵۷۳

تمام حقوق وب سایت القاری برای دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم محفوظ است.
http://www.alqari.ir 2011 All Rights Receved