دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم

×
بَلِ الْإِنسَانُ عَلَى نَفْسِهِ بَصِيرَةٌ

بلكه انسان خودش از وضع خود آگاه است.
سوره قيامت آیه ۱۴

برنامه‌های شورای عالی قرآن برای سال 90 بازنگری شده است

محمدتقی ميرزاجانی، مشاور ارتباطات شورای عالی قرآن گفت: برنامه‌های اين شورا برای سال 1390 بازنگری شده است و برای برنامه‌ها و فعاليت‌های سال جاری، برنامه‌ريزی دقيقی انجام می‌شود.

وی در ادامه افزود: از برنامه‌های شاخص شورای عالی قرآن در سال 90، می‌توان به ديدار استادان، قاريان و حافظان قرآن كريم با مقام معظم رهبری كه در طليعه ماه مبارك رمضان برگزار می‌شود، اشاره كرد كه مقدمات اين ديدار به‌زودی آغاز خواهد شد.

مشاور ارتباطات شورای عالی قرآن اظهار كرد: حضور فعال در نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم از ديگر فعاليت‌های شورای عالی قرآن است كه مقدمات اين حضور در حال فراهم شدن است، همچنين ادامه سفرهای استانی اعضای شورای عالی قرآن به استان‌های مختلف كشور در سال جديد انجام می‌شود.

ميرزاجانی تصريح كرد: اين برنامه با همكاری معاونت امور استان‌های صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران و صدا و سيمای مراكز استان‌ها انجام می‌شود و در دو بازه زمانی به شناسايی قاريان ممتاز، ارزيابی و آموزش آن‌ها و همچنين ضبط و توليد تلاوت از منتخبان خواهند پرداخت.

وی گفت: در استان‌ها، ظرفيت مطلوب قرائت از لحاظ كمی و كيفی وجود دارد و طی اين برنامه‌ها موفق به شناسايی چهره‌های جديدتر و ايجاد ارتباط بيشتر بين جامعه قاريان استان‌های مختلف كشور با شورای عالی قرآن می‌شود.

مشاور ارتباطات شورای عالی قرآن عنوان كرد: اعضای اين شورا در سال 1390 به 10 استان كشور سفر خواهند كرد و اولين سفر در ارديبهشت‌ماه به استان زنجان خواهد بود.

ميرزاجانی بيان كرد: شورای عالی قرآن با سازمان اوقاف و امور خيريه مذاكراتی را انجام داده است تا در حوزه برنامه‌های تخصصی برای قاريان قرآن كريم يك برنامه جامعی را اجرا كنيم، همچنين در نظر داريم اگر شرايط فراهم شود و برخی از موانع برطرف شود، هياتی از استادان قرآن را به كشور مصر اعزام كنيم تا سفر استادان غلامرضا شاه‌ميوه و مهدی دغاغله تكميل شود و اطلاعات جامع و بهتری از استادان و قاريان مصری به دست آوريم و براساس آن يك سری برنامه‌های آموزشی را برای قاريان و حافظان قرآن كريم تدوين كنيم و از استادان و قاريان به نام مصری در برنامه‌های آموزشی شورای عالی قرآن استفاده كنيم، همچنين از اين قاريان برجسته مصری كه كمتر به كشور ما آمده‌اند، در برنامه‌های تبليغی، آموزشی و محافل قرآنی استفاده كنيم.

وی افزود: امسال جلسات كارشناسی شورای عالی قرآن در حوزه‌های مختلف قرآنی يك شتاب ويژه‌ای خواهد گرفت، از جمله در حوزه نظارت بر برنامه‌های قرآنی صدا و سيما، در حوزه آموزش قرآن كريم، پژوهش، برنامه‌ريزی و توليد قرآنی برنامه‌های مفصلی در حوزه كارشناسی پيش‌بينی شده است كه اميدواريم در سال 1390 حركت‌های عميق‌تری در حوزه‌های ياد شده انجام دهيم.

اين كارشناس قرآن اظهار كرد: يكی از اتفاقات بسيار مهمی كه برای جامعه قاريان و معلمان قرآن در سال جاری روی خواهد داد، طرح طبقه‌بندی قاريان، مدرسان و معلمان قرآن است كه بر اساس تصويب شورای توسعه فرهنگ قرآنی به شورای عالی قرآن واگذار شده است، اين يك كار عظيم و پر دامنه‌ای با پيچيدگی‌های خاص است.

ميرزاجانی عنوان كرد: اين طرح بعد از تعطيلات نوروزی به شورای عالی قرآن ابلاغ شده و مقدمات اجرايی كردن اين طرح آغاز شده است و جلسات كارشناسی برای اين موضوع تشكيل خواهد شد و اين طرح تا اواخر سال جاری به سامان می‌رسد.

وی ادامه داد: شورای عالی قرآن در حوزه آموزش، مانند سال‌های گذشته جلسات ارتقاء قاريان بين‌المللی، نوجوان و جوان را بشكل مستمر و هفتگی ادامه خواهد داد، برای اين جلسات برنامه‌ريز‌های خوبی در حوزه آموزش شورای عالی قرآن در حال انجام است.

ميرزاجانی تأكيد كرد: در موضوع كاركردها و وظايف كميته اعزام و دعوت از قاريان قرآن كريم كه يكی از رسالت‌های ديگر شورای عالی قرآن است فعاليت‌هايی شروع شده است از جمله برگزاری چهارمين دوره آموزش و ارزيابی قاريان و حافظان برگزيده مسابقات سراسری قرآن كريم كه طی روزهای اول و دوم ارديبهشت‌ماه از سوی شورای عالی قرآن انجام ‌شد.

وی در پايان تأكيد كرد: برگزاری آزمون حج و برنامه‌ريزی برای اعزام كاروان قرآنی و سازمان اوقاف و امور خيريه تا پايان ماه‌ جمادی‌الثانی، يعنی اوايل خردادماه اين آزمون را برگزار می‌كند و بعد از آن بحث داوری تلاوت‌های شركت‌‌كنندگان در اين آزمون را خواهيم داشت و در مجموع قاريان، حافظان و گروه‌های تواشيح اعزامی به حج امسال مشخص می‌شود.

نوای قرآن

برای شنیدن نوای قرآن، نرم‌افزار فلش‌پلیر را نصب نمایید.

اطلاع رسانی

پیوندهای مرتبط
- دفتر مقام معظم رهبری
- شورای عالی قرآن

آمار سایت
:: بازدید کل: ۱۰۶۲۳۸۱

تمام حقوق وب سایت القاری برای دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم محفوظ است.
http://www.alqari.ir 2011 All Rights Receved