دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم

×
لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ

كه ما انسان را به بهترين صورت و نظام آفريديم.
سوره تین آیه ۴
کشور سوئد
کشور پادشاهی سوئد با داشتن یکی از توسعه‌یافته‌ترین اقتصادهای جهان، به عنوان کشوری باثبات هم از نظر سرمایه‌گذاری و هم از نظر سیاسی شناخته می‌شود.

این کشور یکی از کشورهای منطقه اسکاندیناوی است که از غرب با نروژ، از شمال شرق با فنلاند و از جنوب غربی با دانمارک همسایه است.

تراکم جمعیت در سوئد بسیار اندک است و در هر کیلومتر مربع آن 20 نفر زندگی می‌کنند. 84 درصد از مردم آن در شهرها زندگی می‌کنند که شامل 3/1درصد از خاک این کشور می‌شود.

سوئد از سال 1995 عضو اتحادیه اروپا است و عضو سازمان ملل متحد است.

شهروندان سوئدی جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.
در شمال این کشور همانند مناطق قطبی 6 ماه از سال روز است و 6 ماه شب. در مناطق جنوبی‌تر چهار فصل سال را می‌توان دید اما تابستان‌های آن به گرمی تابستان‌های ایران نیست و دمای هوا بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد در نوسان است.

آخرین جنگی که کشور سوئد به صورت مستقیم در آن حضور داشت در سال 1814 میلادی بود که در نتیجه آن با کشور نروژ تا سال 1905 میلادی یکی شد. از سال 1814 به بعد کشور سوئد در صلح به سر می‌برد.

سوئد در تمامی جنگ‌های بعدی و حتی دو جنگ جهانی موضع بی‌طرفانه اتخاذ کرده است.

سیاست در سوئد

رئیس حکومت در سوئد شاه کارل شانزدهم است اما مدت‌هاست که در این کشور قدرت خانواده سلطنتی محدود شده و این خاندان تنها حضوری تشریفاتی دارند.

بر اساس رتبه‌بندی که اکونومیست در سال 2006 میلادی انجام داد سوئد در رتبه نخست دموکراسی در جهان در بین 167 کشور قرار دارد. بدنه اصلی حکومت مدرن سوئد را پارلمان این کشور تشکیل می‌دهد که به آن در زبان سوئدی ریکسداگ Riksdag می‌گویند.

پارلمان سوئد 349 عضو دارد که نخست‌وزیر کشور را انتخاب می‌کنند. انتخابات پارلمان در این کشور هر چهار سال یک بار در سومین یکشنبه ماه سپتامبر برگزار می‌شود.

حزب اجتماعی دموکراتیک سوئد حدود 70 سال است که در این کشور حزب حاکم است.

اقتصاد در سوئد

تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2006 میلادی 1/290 میلیارد دلار بود و رشدی 5/4 درصدی را نسبت به سال پیش از آن نشان می‌داد.

نیروی کار این کشور را 586/4میلیون نفر تشکیل می‌دهد که دو درصد از آنها در بخش کشاورزی، 24 درصد در بخش صنعت و 74 درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند.

نرخ بیکاری این کشور 6/5درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور 4/1درصد است.

35 درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (8/9درصد)، آمریکا (3/9 درصد)، انگلستان (1/7 درصد)، دانمارک(9/6 درصد)،فنلاند(6 درصد)، فرانسه(9/4 درصد)، هلند(7/4 درصد) و بلژیک(5/4درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی به این کشور شامل ماشین‌آلات، نفت و مشتقات آن، مواد شیمیایی وسایل نقلیه موتوری، آهن و فولاد، مواد غذایی و البسه است. مهمترین شرکای واردات سوئد را کشورهای آلمان (3/17 درصد)، دانمارک (1/9 درصد)، نروژ (2/8 درصد)، انگلیس (6 درصد)، هلند (8/5درصد)، فنلاند (7/5 درصد)، فرانسه (6/4 درصد) و بلژیک (1/4 درصد) تشکیل می‌دهند.

مردم سوئد

9 میلیون و 31 هزار و 88 نفر در سوئد زندگی می‌کنند که میانگین سنی آنها 1/41 سال است. امید به زندگی برای زنان در این کشور 83 سال و برای مردان 39/78سال است.

0/1درصد از بزرگسالان آن به ایدز مبتلا هستند که شامل جمعیتی در حدود سه هزار و 600 نفر می‌شود. زبان رسمی این کشور سوئدی است.

ارتباطات در سوئد

6 میلیون و 379 هزار خط تلفن ثابت در این کشور وجود دارد و 9 میلیون و 87 خط تلفن همراه. در سوئد تعداد زیادی رادیو و تلویزیون خصوصی وجود دارد.

اغلب خانه‌های سوئد به طور روزانه روزنامه دریافت می‌کنند و مردم این کشور جزو چند کشور برتر جهان در زمینه رونامه‌خوانی هستند.

3 میلیون و 318 میزبان اینترنتی در این کشور فعال است و 6 میلیون و 981 هزار نفر در سوئد کاربر اینترنت هستند.

سوئد در یک نگاه
مساحت 449،964 کیلومتر مربع
جمعیت 9،031،088 نفر
پایتخت استکهلم
واحد پول کرون سوئد
دامنه اینترنتی se.
پیش‌شماره 46+


نوای قرآن

برای شنیدن نوای قرآن، نرم‌افزار فلش‌پلیر را نصب نمایید.

اطلاع رسانی

پیوندهای مرتبط
- دفتر مقام معظم رهبری
- شورای عالی قرآن

آمار سایت
:: بازدید کل: ۱۰۶۱۸۱۳

تمام حقوق وب سایت القاری برای دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم محفوظ است.
http://www.alqari.ir 2011 All Rights Receved