دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم

×
لَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَيْكُمْ كِتَابًا فِيهِ ذِكْرُكُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ

ما بر شما كتابي نازل كرديم كه وسيلة تذكّر شما در آن است. آيا نمي فهميد؟
سوره انبیاء آیه ۱۰
کشور تونس
جمهوری تونس کشوری در شمال آفریقا در کنار دریای مدیترانه است که تاریخ ثبت شده آن به 10 هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد.

این کشور از غرب با الجزایر و از شرق با لیبی همسایه است. در شمال آن دریای مدیترانه قرار گرفته است.

حدود 40 درصد از خاک آن را صحرای بزرگ آفریقا پوشانده است و سبب شده آب و هوای این کشور گرم و خشک باشد. با این حال ساحل شمالی آن نسبتا حاصلخیز و پوشیده از جنگل است.

در سده هفتم میلادی، اعراب این سرزمین را فتح کردند. در قرن نوزدهم، فرانسه و انگلیس،شروع به دخالت در امور این کشور کردند و سرانجام فرانسه، براساس پیمان باردو که در سال 1881 میلادی بسته شد، تونس را مستعمره خود کرد.

با آغاز جنگ جهانی دوم، ارتش آلمان برای تقویت پایگاه متحدین در شمال آفریقا، در تونس نیرو پیاده کرد. در سال 1943 نیروهای ارتش آلمان از تونس عقب‌نشینی کردند و تونس به کنترل متفقین درآمد. کشور تونس طی پیمان پاریس که در سال 1956 امضا شد، استقلال خود را به دست آورد.آفریقا

سیاست در تونس

حکومت این کشور، جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری است. رئیس جمهور که رئیس حکومت است با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود و محدودیتی برای انتخاب مجددش وجود ندارد.

نخست وزیر رئیس دولت و کابینه است که رئیس جمهور او را تعیین می‌کند.
مجلس ملی (النواب) این کشور 189 کرسی دارد که نمایندگانش برای دوره‌ای پنج ساله با رای مردم انتخاب می‌شوند. مجلس مشاوران 126 کرسی دارد که برای دوره‌ای شش ساله انتخاب می‌شوند.

اقتصاد در تونس

تولید ناخالص داخلی این کشور 16/77 میلیارد دلار است. سه میلیون و 591 هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در این کشور 9/13 درصد است. 4/7 درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال 2007 میلادی نرخ تورم در این کشور 9/2 درصد بود.

محصولات صادراتی آن شامل پوشاک، منسوجات، محصولات کشاورزی، محصولات مکانیکی، فسفات و مواد شیمیایی، هیدروکربن‌ها و تجهیزات الکترونیکی است که به کشورهای فرانسه (9/28 درصد)، ایتالیا (4/20 درصد)، آلمان (6/8 درصد)، اسپانیا (1/6 درصد) و لیبی (4/9 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل منسوجات، ماشین‌آلات و تجهیزات، هیدروکربن‌ها، مواد شیمیایی و مواد غذایی است که از کشورهای فرانسه (25 درصد)، ایتالیا (9/21 درصد)، آلمان (7/9درصد) و اسپانیا (9/4 درصد) صادر می‌شود.

مردم تونس

جمعیت این کشور حدود 10 میلیون و 383 هزار نفر با میانگین سنی 29 سال است. امید به زندگی برای زنان 77 و برای مردان 74 سال است. کمتراز 1/0درصد از مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند.

98 درصد از مردم آن از نژاد عرب هستند. زبان رسمی تونس، عربی استاندارد است، اما تونسی‌ها با گویش ویژه‌ای از عربی سخن می‌گویند که به گویش کاربردی در مالت نزدیک است. زبان فرانسه نیز کاربرد دارد.

98 درصد از مردم مسلمان و یک درصد مسیحی هستند.

ارتباطات در تونس

در این کشور یک میلیون و 268 هزار خط تلفن ثابت و هفت میلیون و 339 هزار خط تلفن همراه وجود دارد.

تونس یک میلیون و 163 هزار میزبان اینترنتی و یک میلیون و 295 هزار کاربر دارد.

تونس در یک نگاه
مساحت 163،610 کیلومتر مربع
جمعیت 10،383،577 نفر
پایتخت تونس
واحد پول دینار
دامنه اینترنتی tn.
پیش شماره 216+

نوای قرآن

برای شنیدن نوای قرآن، نرم‌افزار فلش‌پلیر را نصب نمایید.

اطلاع رسانی

پیوندهای مرتبط
- دفتر مقام معظم رهبری
- شورای عالی قرآن

آمار سایت
:: بازدید کل: ۱۰۶۱۸۱۰

تمام حقوق وب سایت القاری برای دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم محفوظ است.
http://www.alqari.ir 2011 All Rights Receved