دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم

×
وَقُلِ الْحَقُّ مِن رَّبِّكُمْ فَمَن شَاء فَلْيُؤْمِن وَمَن شَاء فَلْيَكْفُرْ

هر كس مي خواهد ايمان بياورد و هر كس مي خواهد كافر گردد
سوره کهف آیه ۲۹
کشور پرتغال
جمهوری پرتغال یکی از کشورهای اروپایی است که بیشتر ایرانی‌ها آن را به خاطر سابقه دیرینی که در دریانوردی و کشف سرزمین‌های جدید دارد می‌شناسند.

این کشور از غرب با اقیانوس اطلس و از شرق و شمال با کشور اسپانیا هم‌مرز است. این کشور همچنین مالکیت تعدادی جزیره در اقیانوس اطلس را دارد.

تاریخ این کشور بسیار غنی است و در حقیقت ایجاد سرزمین کنونی پرتغال به دوران پیش از تاریخ برمی‌گردد. در قرن 15 میلادی این کشور امپراتوری جهانی را ایجاد کرده بود که بخش‌هایی از آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی را دربر می‌گرفت.

پرتغال کشوری توسعه‌یافته است که بر اساس آمارهای جهانی یکی از بهترین کشورها برای زندگی است زیرا کیفیت زندگی در آن بالاست. این کشور عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است و از بنیانگذاران پیمان آتلانتیک شمالی‌ (ناتو).

آب و هوای این کشور تحت تاثیر دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس است. میانگین دمای هوای سالانه آن در بخش شمالی 13 درجه و در بخش جنوبی 18 درجه سانتیگراد است.
سردترین بخش آن در شمال کشور واقع شده که در زمستان‌ها دمای هوا ممکن است به 15 درجه زیر صفر هم برسد و گرمترین بخش آن در جنوب کشور قرار دارد که تابستان‌هایی با دمای 45 درجه سانتیگراد را هم به خود دیده است.

سیاست در پرتغال

چهار بخش اساسی در سیاست‌گذاری جمهوری پرتغال شامل رئیس‌جمهور، مجلس ملی، دولت و دادگاه است. در این کشو رهمانند ایران بخش‌های قانون‌گذاری، دولت و دادگاه مستقل از هم هستند.

رئیس‌جمهور که برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود قدرت نظارتی دارد و نه اجرایی. رئیس دولت نخست‌وزیر است. اوست که کابینه را انتخاب می‌کند.

نمایندگان مجلس ملی پرتغال 230 نفر هستند که برای دوره چهار ساله انتخاب می‌شوند.

اقتصاد در پرتغال

اقتصاد پرتغال پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 1986 میلادی به سمت خدماتی شدن پیش رفته است. در دو دهه گذشته دولتمردان این کشور تلاش زیادی را برای خصوصی‌سازی در این کشور آغاز کردند که نتیجه هم داده است.

تولید ناخالص داخلی این‌کشور درسال 2006میلادی یک میلیارد و 210 میلیون دلار بود که هشت درصد آن در بخش کشاورزی، 8/25 درصد در بخش صنعت و 2/66درصد در بخش خدمات تولید شده است.

5/59 میلیون نفر نیروی کار دارد و نرخ بیکاری در آن6/7 درصد است. نرخ تورم پرتغال 1/3درصد است.

محصولات صادراتی آن شامل پوشاک و کفش، ماشین آلات، مواد شیمیایی و کاغذ است که به کشورهای اسپانیا (5/26درصد)، آلمان (9/12 درصد)، فرانسه (12 درصد)، انگلستان (7/6درصد) و آمریکا (1/6 درصد) می‌رود.

محصولات وارداتی آن شامل تجهیزات حمل‌و‌نقل، مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، منسوجات و محصولات کشاورزی است که از کشورهای اسپانیا (29 درصد)، آلمان (1/13درصد)، فرانسه (1/8 درصد)، ایتالیا (6/5 درصد) و هلند (4/4درصد) وارد می‌شود.

مردم پرتغال

بر اساس آمارهای سال 2007 میلادی جمعیت این کشور 10 میلیون و 642 هزار و 836 نفر است که میانگین سنی آنها 38.8 سال است. امید به زندگی در پرتغال برای مردان6/74سال و برای زنان 36/81سال است.

در حدود 4/0درصد از مردم این کشور در سال 2001 میلادی به ویروس HIV مبتلا بودند که جمعیتی در حدود 22 هزار نفر را شامل می‌شد.

هرچند در این کشور دین رسمی تعیین نشده است اما 5/84 درصد از مردم آن کاتولیک و پیرو کلیسای رم هستند. زبان رسمی آن پرتغالی است.

ارتباطات در پرتغال

چهار میلیون و 231 خط تلفن ثابت در این کشور وجود دارد و 12 میلیون و 226 خط تلفن همراه. سیستم مخابراتی این کشور به دلیل استفاده از پهنای باند و سرعت بالا جزو سیستم‌های پیشرفته در دنیا محسوب می‌شود.

بیش از 300 رادیو در این کشور وجود دارد که بسیاری از آنها به صورت منطقه‌ای و محلی برنامه پخش می‌کنند.

836 هزار و 616 میزبان اینترنتی در این کشور وجود دارد و 3 میلیون و 213 هزار نفر کاربر اینترنت هستند.

پرتغال در یک نگاه
مساحت 92،345 کیلومتر مربع
جمعیت 10،642،836 نفر
پایتخت لیسبون
واحد پول یورو
دامنه اینترنتی pt.
پیش شماره 351+
نوای قرآن

برای شنیدن نوای قرآن، نرم‌افزار فلش‌پلیر را نصب نمایید.

اطلاع رسانی

پیوندهای مرتبط
- دفتر مقام معظم رهبری
- شورای عالی قرآن

آمار سایت
:: بازدید کل: ۱۰۶۲۴۶۶

تمام حقوق وب سایت القاری برای دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم محفوظ است.
http://www.alqari.ir 2011 All Rights Receved