دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم

×
وَلَقَدْ جَعَلْنَا فِي السَّمَاء بُرُوجًا وَزَيَّنَّاهَا لِلنَّاظِرِينَ

ما در آسمان برجهايي قرار داديم و آن را براي بينندگان آراستيم.
سوره حجر آیه ۱۶
کشور نیجریه
جمهوری فدرال نیجریه کشوری در غرب آفریقا است که از مجموعه 36 ایالت و یک منطقه حکومت فدرال مرکزی تشکیل شده است.

این کشور از غرب با بنین، از شرق با چاد و کامرون و از شمال با نیجر همسایه است. در جنوب این کشور خلیج گینه، بخشی از اقیانوس اطلس، قرار گرفته است.

نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است که به دلیل تنوع فراوان قومی و نژادی طی چند سال گذشته شاهد درگیری‌های زیادی بوده است.

تاریخ اولین سکونت در این کشور به 9 هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. با این حال در قرن 19 میلادی این کشور مستعمره انگلیس شد تا اینکه در سال 1960 دوباره استقلال خود را به دست آورد.

پس از استقلال در دوره‌های مختلف گرفتار حکومت‌های نظامی شد. سرانجام در سال 1999 برای نخستین بار انتخابات آزاد در این کشور برگزار شد.

این کشور یکی از صادرکنندگان نفت است و حدود 95 درصد از محصولات صادراتی آن را نفت و محصولات نفتی تشکیل می‌دهد. نیجریه عضو اوپک و سازمان جهانی تجارت است.

http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/map/nigeria-map%5B100%5D.jpg

سیاست در نیجریه

رئیس جمهور نیجریه هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت. رئیس جمهور با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شود که قابل تمدید برای دوره دوم نیز هست.

نظام قانونگذاری این کشور از دو مجلس تشکیل شده است: شورای ملی با 109 کرسی که با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند.

مجلس دیگر این کشور خانه نمایندگان است که 360 کرسی دارد و نمایندگانش را مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند. سن قانونی در این کشور 18 سال است.

اقتصاد در نیجریه

تولید ناخالص داخلی این کشور 8/294میلیارد دلار است. 50 میلیون و 130 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که 70 درصد آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.

نرخ بیکاری در این کشور 8/5درصد است و 70 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در سال 2007 میلادی 5/6درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل نفت و مواد نفتی، کاکائو و لاستیک است که به کشورهای آمریکا (9/48 درصد)، اسپانیا (8 درصد)، برزیل (3/7درصد) و فرانسه (2/4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی آن شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، کالاهای مصرفی، غذا و حیوانات زنده است که از کشورهای چین (7/10 درصد)، هلند(2/6درصد)، انگلیس (8/5 درصد)، فرانسه (6/5 درصد)، برزیل (1/5 درصد) و آلمان (6/4 درصد) وارد می‌شود.

مردم نیجریه

جمعیت این کشور 138 میلیون و 283 هزار و 240 نفر با میانگین سنی 18.7 سال است. امید به زندگی برای زنان 48.5 و برای مردان 47.15 سال است.

5/4 درصد از مردم آن به بیماری ایدز مبتلا هستند. تب زرد و مالاریا از دیگر بیماری‌های شایع در این کشور است.

50 درصد از مردم نیجریه مسلمان و 40 درصد مسیحی هستند. زبان رسمی این کشور انگلیسی است.

ارتباطات در نیجریه

در این کشور یک میلیون و 688 هزار خط تلفن ثابت و 32 میلیون و 322 هزار خط تلفن همراه وجود دارد.

نیجریه یک میلیون و 986 هزار میزبان اینترنتی و 8 میلیون کاربر دارد.

نیجریه در یک نگاه
مساحت 923،768 کیلومتر مربع
جمعیت 138،283،240 نفر
پایتخت ابوجا
واحد پول نایرا
دامنه اینترنتی ng.
پیش شماره 234+

نوای قرآن

برای شنیدن نوای قرآن، نرم‌افزار فلش‌پلیر را نصب نمایید.

اطلاع رسانی

پیوندهای مرتبط
- دفتر مقام معظم رهبری
- شورای عالی قرآن

آمار سایت
:: بازدید کل: ۱۰۶۱۸۵۰

تمام حقوق وب سایت القاری برای دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم محفوظ است.
http://www.alqari.ir 2011 All Rights Receved