دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم

×
كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ رَهِينَةٌ

هر كس در گرو اعمال خويش است.
سوره مدثر آیه ۳۸
کشور مالی
جمهوری مالی کشوری در غرب آفریقا است که بر اساس تولید ناخالص داخلی یکی از فقیرترین کشورهای جهان به حساب می‌آید.

مالی از شمال با الجزایر، از شرق با نیجر، از جنوب با بورکینافاسو و ساحل عاج، از جنوب شرق با گینه و از غرب با سنگال و موریتانی همسایه است.

در شمال این کشور بیابان‌های صحرا قرار دارد و در جنوب آن رودخانه‌های پرآب نیجر و سنگال. کشور امروزی مالی در گذشته بخشی از سه امپراتوری بزرگ آفریقا یعنی امپراتوری غنا، مالی وسنغای بود.

مالی در قرن نوزدهم میلادی تحت سلطه فرانسه درآمد و بخشی از سودان فرانسه شد. در سال 1959 این کشور به همراه سنگال استقلال خود از فرانسه را به دست آورد و در سال 1960 به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته شد. پایتخت این کشور باماکو است.

سیاست در مالی

در مالی قوای اجرایی، قانون‌گذاری و قضایی از یکدیگر مجزا هستند. قدرت اجرایی به طور وسیع در دست رئیس جمهور این کشور است که برای دوره‌ای پنج ساله با رای مردم انتخاب می‌شود و هر شخصی تنها دو بار می‌تواند رئیس جمهور شود.

رئیس جمهور نخست وزیر را در این کشور انتخاب می‌کند و نخست وزیر ریاست کابینه وزرا را به عهده دارد.


تنها بخش قانون‌گذاری در مالی مجلس این کشور است که 160 کرسی دارد. سالی دو بار تشکیل جلسه می‌دهد و قوانینی را که اعضا یا دولت ارائه می‌دهد بررسی و تصویب می‌کند.

اقتصاد در مالی

تولید ناخالص داخلی این کشور 18/14میلیارد دلار است. پنج میلیون و 400 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که 80 درصد از آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.

نرخ بیکاری در این کشور 30 درصد است و 1/36 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال 2007 میلادی نرخ تورم مالی 6/2 درصد تخمین زده شد.

محصولات صادراتی آن شامل پنبه، طلا و حیوانات زنده است که به کشورهای چین(8/26 درصد)، آلمان (9/24 درصد)، تایلند (1/7 درصد)، تایوان (9/4درصد) و بنگلادش (4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی مالی شامل نفت، ماشین‌آلات و تجهیزات، کالاهای اساسی، مواد غذایی و منسوجات است که از کشورهای فرانسه (8/12درصد)، سنگال (2/12 درصد) و ساحل عاج (5/10درصد) وارد می‌شود.

مردم مالی

جمعیت این کشور 12 میلیون و 324 هزار و 29 نفر با میانگین سنی 8/15 سال است. امید به زندگی برای زنان 94/51 و برای مردان 48 سال است.

بر اساس آمارهای سال 2003 میلادی 9/1 درصد از مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند. 90 درصد از مردم آن مسلمان، یک درصد مسیحی و بقیه پیرو ادیان محلی هستند. زبان رسمی این کشور فرانسوی است.

ارتباطات در مالی

در این کشور 82 هزار و خط تلفن ثابت و یک میلیون و 513 هزار خط تلفن همراه وجود دارد.

مالی 28 میزبان اینترنتی و 70 هزار کاربر اینترنت دارد.

مالی در یک نگاه
مساحت 1.240.000 کیلومتر مربه
جمعیت 12،324،029 نفر
پایتخت باماکو
واحد پول فرانک
دامنه اینترنتی ml.
پیش شماره 223+

نوای قرآن

برای شنیدن نوای قرآن، نرم‌افزار فلش‌پلیر را نصب نمایید.

اطلاع رسانی

پیوندهای مرتبط
- دفتر مقام معظم رهبری
- شورای عالی قرآن

آمار سایت
:: بازدید کل: ۱۰۶۲۴۲۱

تمام حقوق وب سایت القاری برای دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم محفوظ است.
http://www.alqari.ir 2011 All Rights Receved