دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم

×
الَّذِينَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ

آنها كساني اند كه ايمان آورده اند و دلهايشان به ياد خدا مطمئن ست. آگاه باشيد: تنها با ياد خدا دلها آرامش مييابد!
سوره رعد آیه ۲۸
کشور گینه استوایی
جمهوری گینه استوایی کشوری در آفریقای مرکزی است که از زمان استقلالش در سال 1968 تاکنون تنها دو مرد رئیس جمهور آن شده‌اند که هر دو از یک خانواده هستند.

گینه استوایی بالای خط استوا قرار دارد و علاوه بر منطقه ریومانی که از شمال به کامرون، از جنوب به گابن و از غرب به اقیانوس اطلس محدود می‌شود، جزایر فرناندو پو (بیوکو) و آنوبون را نیز شامل می‌شود.

گینه استوایی کوچکترین کشور عضو سازمان ملل متحد در قاره آفریقا است. این کشور یکى از بیشترین ذخایر نفت در منطقه موسوم به زیرصحراى آفریقا را دارد.

سیاست در گینه استوایی

رئیس جمهور در این کشور با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای هفت ساله انتخاب می‌شود. قدرت در این کشور در دست رئیس جمهور است.

نخست وزیر را که رئیس کابینه هم هست رئیس جمهور انتخاب می‌کند. سن قانونی در این کشور 18 سال است.

پس از استقلال گینه استوایى در سال 1968 از اسپانیا «فرانسیسکو نگوئما» در مصدر کار قرار گرفت و پس از او در سال 1979 برادرزاده‌اش «تئودور ابیانگ نگوئما» با محاکمه و اعدام عمویش به قدرت رسید.


نخستین انتخابات چندحزبى گینه استوایى در سال 1996 برگزار شد که طى آن رئیس جمهور با 99 درصد آرا مجددا زمام امور را در دست گرفت. «نگوئما» در دسامبر سال 2002 مجددا در انتخابات پیروز شد.

اقتصاد در گینه استوایی

تولید ناخالص داخلی این کشور 69/25میلیارد دلار است که 5/92درصد آن در بخش صنعت و به عبارتی دقیق‌تر، استخراج نفت، تولید می‌شود.

آماری از نیروی کار این کشور در دست نیست اما نرخ بیکاری در آن 30 درصد است. نرخ تورم در گینه استوایی 5/5درصد است.

محصولات صادراتی این کشور شامل نفت، متانول، الوار و کاکائو است که به کشورهای چین (30/9 درصد)، آمریکا (2/22 درصد)، اسپانیا (6/12 درصد)، تایوان (6/10 درصد)، پرتغال1/6درصد صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل تجهیزات صنعت نفت و دیگر ماشین‌آلات و تجهیزات است که از کشورهای آمریکا (7/37 درصد)، اسپانیا (8/9درصد)، ساحل عاج (9/7 درصد)، فرانسه (1/6 درصد)، کره‌جنوبی (1/6 درصد)، انگلیس (8/5 درصد) و ایتالیا (5 درصد) وارد می‌شود.

مردم گینه استوایی

جمعیت این کشور 551 هزار و 201 نفر است که میانگین سنی آنها 8/18 سال است. امید به زندگی برای زنان 95/50سال و برای مردان 11/84سال است.

بر اساس آمارهای سال 2001 میلادی 4/3درصد مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند. زبان رسمی این کشور اسپانیایی است. زبان فرانسوی هم در آن رایج است.

ارتباطات در گینه استوایی

در این کشور 10 هزار خط تلفن ثابت و 96 هزار و 900 خط تلفن همراه وجود دارد. بر اساس گزارش کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران (CPJ) این کشور در زمره پنج کشور جهان که بیشترین سانسور را بر رسانه‌ها اعمال می‌کند قرار دارد.

گینه استوایی 81 میزبان اینترنتی و 8 هزار کاربر دارد.

گینه استوایی در یک نگاه
مساحت 28،051 کیلومتر مربع
جمعیت 551،201 نفر
پایتخت مالابو
واحد پول فرانک
دامنه اینترنتی gq.
پیش شماره 240+

نوای قرآن

برای شنیدن نوای قرآن، نرم‌افزار فلش‌پلیر را نصب نمایید.

اطلاع رسانی

پیوندهای مرتبط
- دفتر مقام معظم رهبری
- شورای عالی قرآن

آمار سایت
:: بازدید کل: ۱۰۶۱۷۷۶

تمام حقوق وب سایت القاری برای دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم محفوظ است.
http://www.alqari.ir 2011 All Rights Receved